The Panasonic TX-32LX70 includes HDMI, S-video input, audio line-in, audio line-out, component video input, component video output, composite video input, composite video/audio input, and headphone inputs. The television takes 19-pin HDMI Type A, 4-pin mini-DIN, RCA, and mini-phone stereo 3.5mm connector types. The television includes the name “Panasonic” in the center of the device’s bottom bezel.
Technical Specifications
REMOTE CONTROL
- Type: remote control
- Remote Control Technology: infrared
VIDEO
- Technology: TFT active matrix
- Progressive Scan: progressive scanning (line doubling)
- Widescreen: widescreen
- Widescreen Modes: Full, Just, Normal, Zoom
- Comb Filter: 3D-Y/C digital
CONNECTIONS
- Qty: 1, 2
- Connector Type: 19 pin HDMI Type A, 4 pin mini-DIN, RCA, RCA x 3, mini-phone stereo 3.5 mm
COMPONENT FEATURES
- V-Chip Control: Yes
TV TUNER
- TV Tuner Presence: Yes
- HDTV Tuner: Yes
- Digital TV Tuner: ATSC
- Analog TV Tuner: NTSC
- Closed Caption Capability: Yes
HEADER
- Brand: Panasonic
- Product Line: Panasonic TC
- Model: 32LX70
CE SYSTEM
- V-Chip Control: Yes
DIMENSIONS & WEIGHT
- Width: 31.1 in
- Depth; 9.4 in
- Height: 21.5 in
- Weight: 36.38 lbs
TELEVISION
- Type: LCD TV
- Video Interface: HDMI, S-Video, component, composite
- HDMI Ports Qty: 2
- Diagonal Class: 32 in
- Diagonal Class (metric): 80 cm
- Resolution: 1366 x 768
- Display Format: 720p
- Total Pixels: 1049088
- Image Aspect Ratio: 16:9
- Viewing Angle: 178°
- Viewing Angle (Vertical): 178°
- Brightness: 500 cd/m2
- Display Menu Language: English, French, Spanish
- Analog Video Input Signals: NTSC
AUDIO SYSTEM
- Sound Output Mode: stereo
- Surround Mode: Yes
- Output Power / Total: 20 Watt
- Speaker System: 2 speakers
RADIO
- Type: none
DVD
- Type: none
SPEAKER SYSTEM DETAILS
- Speaker Type: main channel speaker
- Speaker Qty: 2
- Speaker Form Factor: built-in
- Nominal (RMS) Output Power: 20 Watt
POWER DEVICE
- Type: power supply
- Nominal Voltage: AC 120 V
- Frequency Required: 60 Hz