The Samsung UE32F4500AK is an LED television with a 32 inch diagonal screen measurement. LED screens are very energy efficient, and have high color contrast and brightness capabilities. They are also capable of processing and displaying a large range of colors. LED screens are also very thin, and are very common in flat screen TVs like this one. A listing of this television on Amazon received mostly positive reviews from users, who said that the sound and picture quality were good, especially for the price.
Technical Specifications
- Screen Size (Diagonal): 32 inches
- Display Resolution: 1366 x 768
- Dimensions (body only) (W x H x D): 750.9 x 456.6 x 59.3 mm
- Dimensions (w/ stand) (W x H x D): 750.9 x 456.6 x 59.3 mm
- Weight (w/out stand): 5.3 kg
- Weight (w/ stand): 5.6 kg
- Stand Swivel (Left / Right): 0˚
- Sound (Output): 10 W X 2 speakers