<title><![CDATA[iFixit - Answers With Device &quot;LG 55SJ850V&quot;]]></title>
<link>https://ts.ifixit.com/Answers/Device/LG_55SJ850V?rss=yes</link>
<language>en-US</language>
<pubDate>Thu, 14 May 2026 09:40:47 -0700</pubDate>
<item>
<title><![CDATA[LG 55SJ850V: Backlight only working (perfectly) on the bottom of 55" LG screen]]></title>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/ckNmlJPBTQKbwLno.standard" width="282" height="211" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/ckNmlJPBTQKbwLno.huge&quot;, '', 'width=1600,height=1200')" /></div>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/ZDiIsEMqfQM6HOUp.standard" width="282" height="211" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/ZDiIsEMqfQM6HOUp.huge&quot;, '', 'width=1600,height=1200')" /></div>